Novinky

Patníčky pro Běchovice - Praha

Běžecký závod z Běchovic do Prahy je nejstarším nepřerušeným běžeckým závodem v Evropě. 127 let jeho trvání nepřerušily ani dvě světové války. Již tradičně se závod staruje od silničního patníku č. 13 a je považován za symbol tohoto závodu.

V předešlých ročnících si organizátoři pro nejlepší běžce připravují právě tento patník jako trofej v několika provedeních jako například odlité z bronzu nebo broušeného skla.

Při přípravách letošního ročníku jsem byl požádán, zda bych tento patník nevyrobil pomocí 3D tisku.

Byl mi zaslán vzor právě bronzového patníku společně s fotkou reálného patníku dle kterého jsem vyhotovil 3D model patníku .

  

Požadavek zněl vyhotovit 3 patníky pro Týmový závod ve velikosti 8x8x20cm a 12 kusů velikosti 6x6x15cm pro závod štafet a zakomponovat do nich odpovídající štítky s názvem závodu.

 

Patníčky byly kompletně vytisknuty na FDM tiskárně Prusa i3 MK3S+ pouze s tím, že na štítky byla použita manší tryska pro získání lepších detailů nápisu.

Z výrobního hlediska jsem se rozhodl rozdělit patníček na 2 části, neboť jsem je chtěl vylít sádrou pro získání hmotnosti a bylo tak snadnější zamaskovat licí otvory.

Ještě před finálním slepením patníčků proběhlo několik kol lakování, malování a maskování tiskových vrstev směsí lepidla, akrylové barvy a pudru. Po získání správněho základového podkladu přišlo na řadu ruční vybarvení siluet běžců na zlato, stříbrno a bronzovo a číslo 13 červeně.

Následovala kompletace částí a konečně slepení. Na dílech byly předpřipraveny otvory na kolíky, aby do sebe oba díly hezky zapadli a nemusel jsem trefovat každý kus zvlášť. Když bylo lepidlo zaschnuté, tak byla malá spára mezi dily ještě vytmelena a přetřena červenou barvou a tím byla hezky zamaskována.

Následovalo už jen nalepení malých filcíků na spodek trofejí.

 

 

 

Krakonoš a lyžníci

Zadání výroby této 3D tištěné trofeje bylo: "Chtěli bychom postavu Krakonoše z filmu Krakonoš a lyžníci, stejnou jako je na obrázku".

 

Popravdě, výroba této trofeje byla zatím největší výzva, neboť zde bylo několik nových technik, které jsem předtím nikdy nezkoušel.

Tou největší byla kompletní tvorba postavy dle obrázků ve vcelku komplikované póze (složité bylo především namodelovat ruce tak, aby do nich bylo možné na konci celého procesu vsadit opravdovou větvičku jako hůl). Modelování tedy zabralo poměrně dost času, ale zadařilo se a naučil jsem tím mnoho nových praktických věcí.

K tisku byly použity 2 typy tisku. Hlava s kloboukem byla vytištěna na SLA tiskárně  PRUSA SL1S kvůli zachování detailů obličeje a vousů. Zbytek Krakonoše byl vytištěn na klasické FDM tiskárně MK3S+. Zbytek těla byl rozdělen kvůli snadnějšímu tisku na několik dílů, poté slepen a vytmelen. Po slepení bylo na řadě barvení, vše bylo prvně nastříkáno základovou barvou a pak vše hezky akrylovými barvami ručně namalováno. Po zaschnutí barev byla do ruky vsazena a přilepena větvička soužící jako odrazová hůl a po té vše zalakováno několika vrstvami lesklého laku.

Další výzva byla, z čeho udělat podstavec, protože namodelovat věrně sníh není uplně snadné. Řekl jsem si, že bude rychlejší vzít to do vlastních rukou a z bloku polystyrenu pomocí pájky s nažhaveným drátem vyřezat tvary napodobující sněhovou závěj. Vytvarovaný polystyren byl poté pokryt směsí sody, bílé akrylové barvy a Herkulesu pro získání struktury a barvy sněhu.

Po zaschnutí a vytvrzení sněhu byl krakonoš pomocí několika zamaskovaných šroubů pevně spojen se sněhovou pokrývkou. 

Už stačilo trofej pouze pečlivě zabalit , aby při přepravě nedošlo k její poškození a byla odeslána klientovi.

 

 

 

Český koloběžkový pohár 2023

Spolek koloběžkářů z Mohelnice zaslal poptávku na tvorbu trofeje pro Český kolobežkový pohár 2023.

 

Byl zaslán obrázek s návrhem, zda by bylo možné vytisknout takovouto trofej/pohár.

 

 

Po vzájemné domluvě mi bylo umožněno trofej zjednodušit a dát ji elegantnější a čistší vzhled.

 

 

K výrobě finální verze trofeje byly použity 2 typy 3D tiskáten (FDM Prusa MK3S+ a SLS tiskárna Prusa SL1S).

Podstavec ve tvaru republiky byl vyhotoven na FDM tiskárně z mramorového PLA filamentu, který hezky imituje jemnozrnný mramor. Další část trofeje, vyrobena na FDM tiskárně je základna pro koloběžkáře, jež má napodobovat štěrkovou cestu. Jeho povrch byl natřen lepidlem a posypán jemným pískem a poté zastříkán černou barvou, takže vypadá skutečně jako štěrková cesta.

Podstavec byl po vytisknutí vyplněn jemným pískem pro získání váhy a zazátkován špuntem, který byl zamaskován do nožičky s filcem.

Samotný koloběžkář a nápis byl vytisknut na pryskiřicové tiskárně Prusa SL1S pro získání drobných detailů jako například záhybů oblečení, brýle ale především obličeje.

Tyto části byly pečlivě obroušeny do hladka, zakytované dirky po podpěrách z tisku, nastříkány základovou barvou a poté barevným zlatým sprejem, který byl ještě zasprejován několika vrstvami lesklého bezkarvého laku, který ochraní trofej proti poškrábání a zajistí její lesk.

Stejným způsobem byl vytisknut nápis ČESKÝ KOLOBĚŽKOVÝ POHÁR 2023, který byl po barvení a lakování vsazen do "štěrkové cesty".

Přilepeného koloběžkáře k cestě už jen stačilo vsunout po podstavce, ve kterém byly udělány otvory k tomu určené.

Tím trofej nabyla zkompletována.

 

S finálním výsledkem jsem velmi spokojený a věřím, že se nelíbí pouze mě :)

 

3 položek celkem
Zpět do obchodu